Türkiye, genç işsizlik oranında 2023 yılında yüzde 17,4 ile son 10 yılın en düşük seviyesine ulaşarak dikkat çekici bir performans sergiledi. Bu rakam, 9 Avrupa Birliği ülkesinden daha iyi bir sonuç olarak kaydedildi.

Aldatıcı Reklamlara Ağır Yaptırım: 94 Milyon TL Ceza Aldatıcı Reklamlara Ağır Yaptırım: 94 Milyon TL Ceza

Genç işsizlik oranındaki düşüş, Türkiye İstatistik Kurumu ve Avrupa İstatistik Ofisi verileriyle yapılan bir derlemeye göre ortaya çıktı. Geçen yıl işsiz sayısı, bir önceki yıla göre 318 bin kişi azalarak 3 milyon 264 bin kişiye düştü. Genç nüfus içindeki işsizlik oranı yüzde 17,4 olarak kaydedilirken, bu rakamın son 10 yılın en düşük seviyesi olduğu belirtildi.

Aylık genç işsizlik oranı da son yıllarda düşüş eğiliminde. Ocak 2024'te yüzde 16,6 olarak hesaplanan bu oran, geçmiş dönemlerde yüzde 20'lerin üzerinde seyrediyordu.

Türkiye'nin genç işsizlik oranı, 9 Avrupa Birliği ülkesinden daha iyi bir performans sergiledi. Bu ülkeler arasında İspanya, Yunanistan, İtalya, İsveç, Romanya, Portekiz, Slovakya, Hırvatistan ve Lüksemburg yer alıyor. Özellikle İspanya ve Yunanistan'da genç işsizlik oranının yüksek seviyelerde olduğu belirtiliyor.

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği Başkanı Nezih Allıoğlu, genç işsizlik oranındaki düşüşün Türkiye için önemli bir gelişme olduğunu vurgulayarak, genç istihdamını artırmak için atılan adımların meyvelerini vermeye başladığını ifade etti. Allıoğlu, gençlerin iş gücü piyasasına katılımını teşvik etmek için destekleyici politikaların devam etmesi gerektiğini belirtti ve gençlere yönelik eğitim ve iş hayatında destekleyici programlar düzenlediklerini açıkladı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı