İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Başkanlığı ve Terörle Mücadele Daire Başkanlığı'nın koordinesinde gerçekleştirilen ve FETÖ'nün çeşitli yapılanmalarına darbe vuran "Kıskaç-12" operasyonlarının detaylarını paylaştı.

Bakan Yerlikaya'nın sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamaya göre, İzmir, Denizli, Afyonkarahisar gibi 14 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonlar, örgütün askeri ve güncel yapılanmalarını hedef aldı. Yerlikaya, operasyonların, örgütün hücre evlerini, finans kaynaklarını ve iletişim ağlarını ortaya çıkardığını belirtti.

Operasyonlar sonucunda gözaltına alınan 60 şüphelinin, örgüt içinde aktif roller üstlendiği ve "himmet" adı altında para toplayarak örgüte finans sağladıkları, ankesörlü telefonlarla iletişim kurdukları, ve hakkında arama kaydı bulunan kişiler olduğu ifade edildi. Bakan, bu şüphelilerin örgütün 'gaybubet evi' olarak adlandırdığı yerlerde saklandıklarını da ekledi.

Operasyonlar sonucunda yaklaşık 6 milyon lira değerinde para, ziynet eşyası ve çok sayıda dijital materyal ile doküman ele geçirildi. Bakan Yerlikaya, elde edilen bu bulguların soruşturmaların derinleştirilmesine olanak sağlayacağını belirtti.

Emeklilere KYK Yurtları Bir Ay Boyunca Ücretsiz! Emeklilere KYK Yurtları Bir Ay Boyunca Ücretsiz!

Bakan, operasyonların Türkiye'nin birlik ve beraberliği için elzem olduğunu vurgulayarak, "FETÖ'cülere göz açtırmayacağız" dedi ve operasyonları yürüten güvenlik güçlerine teşekkürlerini iletti. Yerlikaya, "Kahraman polislerimizi tebrik ediyorum. Allah ayağınıza taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı