Türkiye ve Irak arasında gerçekleştirilen "Güvenlik Mekanizması Görüşmesi" sonucunda yayımlanan ortak bildiride, iki ülkenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak ziyareti için işbirliği yapacağı vurgulandı. Görüşmelerde, 19 Aralık 2023'teki Ankara görüşmelerinin devamı niteliğindeki bu temaslarda, bölgesel gelişmeler ve ikili alanlardaki sınamalar karşısında takınacakları ortak tutumun istişare edildiği belirtildi.

Ortak bildiride, iki ülkenin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ramazan ayı sonrasında gerçekleştireceği Irak ziyaretinin hazırlıklarının ele alındığı ve bu tarihi ziyaretin başarısı için tüm çabaların gösterileceği vurgulandı. Ayrıca, terörle mücadele, ticaret, tarım, enerji, su, sağlık ve ulaştırma gibi alanlarda münhasıran çalışacak Ortak Daimi Komitelerin ihdası kararlaştırıldı.

Görüşmelerde her iki tarafın da Irak’ın siyasi birliğine, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği önem vurgulanırken, PKK'nın Türkiye ve Irak için güvenlik tehdidi oluşturduğu ve bu örgütün Irak topraklarında mevcudiyet göstermesinin Irak Anayasası’nı ihlal ettiği belirtildi. Irak Ulusal Güvenlik Konseyi'nin PKK'yı "yasaklı örgüt" olarak tanımlayan kararı memnuniyetle karşılandı ve PKK'nın Irak topraklarını kullanarak Türkiye’yi hedef aldığı vurgulandı.

1 Mayıs'ta Sendikalar Farklı Şehirlerde Buluşuyor 1 Mayıs'ta Sendikalar Farklı Şehirlerde Buluşuyor

Görüşmelerde ayrıca, Gazze'deki durum ve bölgedeki diğer sınamalarla ilgili görüş teatisinde bulunuldu ve Filistin davasının desteklenmesi konusundaki irade teyit edildi.

Türkiye ve Irak arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve düzenli temas mekanizmalarının oluşturulması amacıyla yapılan bu görüşmelerin, iki ülke arasındaki işbirliğini artırması bekleniyor. 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı