Eski bakan Mehmet Ali Yılmaz evinde ölü bulundu Eski bakan Mehmet Ali Yılmaz evinde ölü bulundu

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Türkiye'nin Irak ve Suriye'nin kuzeyindeki terörle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlarda son bir haftada 27 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, bakanlıkta düzenlediği basın bilgilendirme toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) terörle mücadelesinin kararlılıkla devam ettiğini belirtti.

Aktürk, PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ gibi terör örgütlerine karşı gerçekleştirilen operasyonlarla son bir haftada 27 teröristin etkisiz hale getirildiğini ifade etti. Bu başarıyla birlikte, 1 Ocak 2024'ten bu yana Irak'ın kuzeyinde 280, Suriye'nin kuzeyinde ise 393 teröristin etkisiz hale getirildiğini kaydetti.

Sınırlardan yasa dışı geçmeye çalışanları engelleme konusundaki başarılı çalışmalara da değinen Aktürk, son bir haftada sınırlardan geçmeye çalışan 2'si terör örgütü mensubu 109 kişinin yakalandığını ve 2 bin 109 kişinin ise sınırı geçemeden engellendiğini açıkladı.

Bu kapsamda, 1 Ocak'tan bu yana hudutlardan yasa dışı yollarla geçmeye çalışanların sayısının 2 bin 112'ye, engellenen kişi sayısının ise 41 bin 521'e yükseldiğini belirtti.

Tuğamiral Aktürk, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, bölgesel ve küresel barış ile istikrara önemli katkılarda bulunduğunu vurguladı. Türkiye'nin, Azerbaycan'dan Libya'ya, Katar'dan Somali'ye birçok coğrafyada barış ve istikrarın sağlanması için gayret gösterdiğini ifade etti.

Aktürk ayrıca, son zamanlarda yaşanan olaylar karşısında uluslararası toplumu göreve çağırarak, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin aldığı ateşkes kararlarının uygulanmasını talep etti.

Son olarak, Türkiye'nin yerli ve milli savunma sanayi ürünlerinin katkısıyla TSK'nın etkinliğinin arttığını vurgulayan Aktürk, Türk Silahlı Kuvvetlerinin eğitim faaliyetlerine de değindi. Bu kapsamda, Türk donanmasının Japonya seyrinin planlandığını ve 20 ülkeye 24 liman ziyareti gerçekleştirileceğini aktardı.

Aktürk, Türkiye'nin NATO'nun önemli bir üyesi olduğunu ve NATO'ya katkılarının devam edeceğini belirtti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı