Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kuveyt Emiri Meşal el-Ahmed el-Cabir El Sabah ile gerçekleştirdiği görüşmede, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler ayrıntılı bir şekilde ele alındı. Diplomatik ilişkilerin 60. yıl dönümünde yapılan ziyaret sırasında, Türkiye ve Kuveyt arasındaki ticaret hacminin artırılması için yeni adımlar atıldı.

Görüşmede, savunma sanayisinden Kalkınma Yolu Projesi'ne kadar birçok alanda atılan adımlar değerlendirildi. İki ülke arasındaki ticaret hacmini 5 milyar dolar seviyesine çıkarmak için yapılması gerekenler masaya yatırıldı. Türkiye ve Kuveyt arasındaki Karma Ekonomik Komisyon Mekanizması'nın yeniden işlerlik kazandırılmasının gerekliliği vurgulandı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrail'e Sert Yanıt: Savaş Suçları Kanıtları Paylaşıldı Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrail'e Sert Yanıt: Savaş Suçları Kanıtları Paylaşıldı

Görüşmenin gündem başlıkları arasında İsrail'in Gazze'deki saldırıları da yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuveyt'in, Filistin davasına verdiği destek ve İsrail zulmü karşısındaki duruşunun önemine vurgu yaptı. Türkiye'nin, kalıcı ateşkesin tesisi için çaba gösterdiğini ve İslam dünyasının birlik içinde hareket etmesi gerektiğini belirtti.

Görüşme kapsamında, diplomasi, sağlık, kültür, turizm ve eğitim alanlarında iki ülkenin ortak iş birliği imkanları değerlendirildi. Türkiye-Kuveyt ilişkilerindeki stratejik destek ve iş birliğinin önemi üzerinde duruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuveyt'in egemenliği, toprak bütünlüğü ve güvenliğine Türkiye'nin verdiği desteğin devam edeceğini vurguladı. Her düzeyde temasların sıkı bir şekilde süreceğini belirtti ve Kuveyt'in Türkiye ile iş birliği içinde olmasının önemini vurguladı.

Kaynak: (İLKHA)