Türkiye'nin sağlık alanındaki uluslararası yardım çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Mısır Sağlık Bakanı Khaled Abdel Ghaffar ile gerçekleştirdiği görüşme sonucunda, Gazze'deki insanlık dışı saldırılar sonucu sağlık hizmetlerine ulaşması güçleşen yaralılara yardım eli uzatmak amacıyla önemli bir adım atıldığını duyurdu.

Görüşme sonunda yapılan açıklamada, Türkiye ve Mısır arasında iş birliği yapılması kararı alındığı belirtildi. Türkiye'de faaliyetlerine son vermek zorunda kalan Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi'nde tedavi gören kanser hastaları başta olmak üzere acil tedaviye ihtiyacı olan yaklaşık 1000 hasta ve yaralının, Refah Sınır Kapısı üzerinden Mısır'a getirilmesi için çalışmaların sürdüğü ifade edildi.

TBMM Başkanı Kurtulmuş: Yeni Anayasa Zorunluluktur TBMM Başkanı Kurtulmuş: Yeni Anayasa Zorunluluktur

Bu önemli adımın ardından, kanser hastaları ve durumu acil olanların Türkiye'ye transfer edilmesi için ambulans uçaklar ve gemi hastanesinin kullanılacağı planlanmaktadır.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada, bu yakın ve insani değeri unutulmayacak iş birliğinin, Gazze'deki hastalara ve yaralılara şifa olabilmenin insanlık adına büyük bir bahtiyarlık olduğunu belirtti.

(İLKHA)