Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Konya'nın Selçuklu ilçesinde düzenlenen "Tohumlar Toprakla Buluşuyor" programında Türkiye'nin sertifikalı tohum üretiminde devrim niteliğinde bir artış kaydettiğini açıkladı. Konya'nın tarım toprağı ve üretim potansiyeli açısından önde gelen illerden biri olduğunu vurgulayan Bakan Yumaklı, tohumla toprak arasında yeni bir dönemin başladığını belirtti.

Türkiye'nin tarımsal avantajlarından bahseden Bakan Yumaklı, ülkenin birçok ülkeye göre daha elverişli bir iklime sahip olduğunu ifade etti. Konya'nın tarımsal üretimdeki önemine de değinen Bakan Yumaklı, "Konya, tarım toprağı ve üretim açısından birinci sırada yer alıyor. Bu nedenle bugün burada tohumun toprakla buluşması için önemli bir adım atıyoruz." şeklinde konuştu.

Bakan Yumaklı, Türkiye'de kullanılan her 100 kilogram ürünün 97 kilogramının ülke içinde üretildiğine dikkat çekerek, tohum üreten firmaların büyük bir başarı hikayesi yazdığını vurguladı. Önceden tohum konusunda ülke gündemine getirilen spekülasyonlara değinen Yumaklı, "Unutmayalım ki ülkemiz, sertifikalı tohum üretiminde 10 kat artış sağlamış bir ülke." şeklinde konuştu.

Bakan Yumaklı, tohumun önemine işaret ederek, başarının sadece yerli ve milli tohumlarla sınırlı olmadığını belirtti. Bakanlık olarak ata tohumlarıyla ilgili çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini aktaran Yumaklı, bugüne kadar yaklaşık 37 çeşit ata tohumunun tescil edildiğini ve gen bankalarında koruma altına alındığını açıkladı.

Altın Fiyatları Güne Yükselişle Başladı Altın Fiyatları Güne Yükselişle Başladı

(İLKHA)