Türkiye'nin su ürünleri ihracatı, 2023 yılının ocak-ekim döneminde başarılı bir performans sergiledi. Bu dönemde ihracat, geçen yıla kıyasla yüzde 6'lık bir artışla 1 milyar 404 milyon dolara yükseldi.

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği üyelerinin gerçekleştirdiği ihracat, toplam ihracatın büyük bir dilimini oluşturdu. Ege Bölgesi, su ürünleri ihracatında yüzde 68'lik bir paya sahip olarak öne çıktı.

Su ürünleri ihracatında levrek, 435 milyon dolarlık tutarıyla zirvedeki yerini korudu. Türkiye, çipura ihracatından ise 353 milyon dolarlık döviz geliri elde etti. Son yıllarda popülerlik kazanan somonun ihracatı yüzde 9 artışla 315 milyon dolara yükselirken, alabalık ihracatı da yüzde 9'luk bir gelişimle 96 milyon dolara ulaştı. Orkinos ihracatı ise yüzde 43'lük bir artışla 40 milyon dolara fırladı.

Zam öncesi son çıkış! Renault 2023 Clio fiyatlarını duyurdu… Bu fırsatlar bir daha gelmez Zam öncesi son çıkış! Renault 2023 Clio fiyatlarını duyurdu… Bu fırsatlar bir daha gelmez

Levreğin yüzde 73'ü taze olarak ihraç edilirken, çipuranın yüzde 78'i taze olarak tüketildi. Taze levrek ihracatında İngiltere, 29 milyon dolarlık tutarla en çok talep eden ülke oldu. Taze çipura ihracatında ise İtalya 40 milyon dolarlık talebiyle öne çıktı.

Türkiye'nin su ürünleri ihracatında Rusya Federasyonu da önemli bir pazar oldu. Dondurulmuş somon ihracatında Rusya, 136 milyon dolarlık taleple birinci sırada yer aldı. Aynı şekilde, dondurulmuş alabalık ihracatında da Rusya Federasyonu 22 milyon dolarlık talebiyle birinci ülke oldu.

(İLKHA)