İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Cenaze Namazını Hamaney Kıldırdı İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Cenaze Namazını Hamaney Kıldırdı

Türkiye, Tacikistan’ın umuma mahsus pasaport hamili vatandaşları için Türkiye'ye yapacakları seyahatlerde uygulanan vize muafiyetini sonlandırdı.

Kararın arkasındaki neden, Moskova'da bir konser salonuna gerçekleşen ve Tacikistan vatandaşlarının dahil olduğu bir saldırı sonucunda hayatını kaybeden 140 kişiye ilişkin güvenlik endişeleriyle bağlantılı. Saldırganlar arasında Tacikistan uyruklu kişilerin olması, Türkiye'nin bu adımı atmasında etkili oldu.

Karar, 6458 sayılı Yabacılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'nun 18'inci maddesi gereğince alındı. Hükümet, Tacikistan vatandaşlarının Türkiye'ye seyahatlerinde güvenlik riskini azaltmak için bu hızlı adımı attı.

Saldırganlardan ikisinin Moskova’dan İstanbul'a seyahat ederek olaya karıştıkları ve daha sonra tekrar Rusya'ya döndükleri biliniyor. Bu durum, Türkiye'nin Tacikistan vatandaşları için vize politikasını yeniden gözden geçirmesine neden oldu.

Kaynak: (İLKHA)