Türksat 6A uydusu için geri sayım başladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türksat 6A'nın 8 Temmuz haftasında uzaya gönderilmeye hazırlanıldığını açıkladı. Türksat ve Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) işbirliğiyle ülkeye kazandırılan Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nde (USET) yapılan açıklamada, Türkiye'nin uzay teknolojilerindeki önemli adımlarından biri olan Türksat 6A projesinin sona erdiği belirtildi.

Bakan Kacır, Türkiye'nin uzaydaki 40 yıllık rüyasının gerçekleştiğini ifade ederek, Türkiye'nin uzay teknolojilerindeki gelişimi ve deneyimini vurguladı. Türksat 6A'nın Türkiye'nin ilk milli haberleşme uydusu olduğunu belirten Kacır, uydunun bütün kritik alt sistemlerinin yerli ve milli olarak geliştirildiğini ve üretim sürecinin yüzde 81,4'ünün yerli kaynaklarla tamamlandığını açıkladı.

Uydunun 8 Temmuz haftasında uzaya gönderilmesi için nakliye faaliyetlerinin başlayacağını belirten Kacır, fırlatma öncesi hazırlık sürecinde SpaceX ekipleriyle birlikte çalışacaklarını ifade etti. Bu fırlatmanın, Türkiye'nin uzaydaki varlığını güçlendirecek bir dönüm noktası olacağını belirten Kacır, fırlatma sonrası yörüngeye yerleşme aşamasında da Türk ekiplerinin kendi imkanlarıyla çalışacağını vurguladı.

TOGG'un Yeni Hamlesi: T8X Modeli Geliyor TOGG'un Yeni Hamlesi: T8X Modeli Geliyor

01.07 1 New Folder 20240323 2 63118806 99090271

Türksat 6A'nın 4,5 milyarlık nüfusun kullanımına erişeceğini belirten Bakan Kacır, Türkiye'nin haberleşme uydularının dünya nüfusunun yarısından fazlasının kullanımına erişeceğini kaydetti. Gelecek dönemde Türkiye'nin yerli uydu geliştirme faaliyetlerine devam edeceğini dile getiren Kacır, GÖKTÜRK uydusunu yenileme ve İMECE 2 ve İMECE 3 projelerini gerçekleştirme hedeflerinin olduğunu ifade etti.

Toplantıya, Bakan yardımcıları Ahmet Yozgatlıgil ve Zekeriya Çoştu'nun yanı sıra TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Yusuf Kıraç, TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil ve Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı da katıldı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı