Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte, Müslüman ülkelerde bayram coşkusu yaşanıyor. Bu yıl, Filistin'den Suudi Arabistan'a, toplam 14 ülke aynı gün Ramazan Bayramı'nı kutlama kararı aldı. İşte, bu kararın arkasındaki detaylar:

Pazartesi akşamı Şevval hilalinin görülmemesi üzerine, Suudi Arabistan, Katar, BAE, Kuveyt, Bahreyn, Mısır, Sudan, Filistin, Lübnan, Yemen, Tunus, Cezayir, Suriye ve Moritanya gibi 14 ülke, bayramın ilk gününün Çarşamba olarak belirlendiğini duyurdu.

Ancak Ürdün Başmüftüsü Ahmed Hasanat, bayramın başlangıcını belirlemek için Şevval hilalinin Salı günü araştırılması çağrısında bulundu. Bu durum, Ürdün'den bayramın Çarşamba veya Perşembe gününe denk gelebileceği anlamına geliyor.

Astronomik hesaplamaları kullanan Türkiye'de ise bayramın ilk günü, Çarşamba olarak belirlendi. Bu kararla birlikte, Türkiye de diğer 14 ülkeyle aynı anda bayramı kutlama kararı aldı.

Bazı illerde hava sıcaklıkları rekor kırdı Bazı illerde hava sıcaklıkları rekor kırdı

Ramazan Bayramı'nın aynı anda kutlanacak olması, Müslüman toplumlar arasındaki birlik ve beraberliği bir kez daha vurguluyor.

Kaynak: (İLKHA)