Türkiye ile Irak arasında tarımsal işbirliğine odaklanan yeni bir dönem başlıyor. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak ziyareti kapsamında gerçekleştirilen görüşmelerin ardından, iki ülke arasında tarımsal işbirliğine yönelik önemli adımların atıldığını açıkladı.

TCMB Faiz Kararını Perşembe Günü Açıklayacak TCMB Faiz Kararını Perşembe Günü Açıklayacak

Yumaklı, Türkiye-Irak Tarım Çalışma Grubu 2024-2025 Dönemi Eylem Planı'nı Irak Tarım Bakanı Abbas Jabr Al-Ali Al-Maliki ile imzaladıklarını belirtti. Bu eylem planı çerçevesinde, tarım ve ormancılık alanında tecrübe paylaşımı ve işbirliği faaliyetlerinin gerçekleştirileceği vurgulandı.

Eylem planı kapsamında, Türkiye'nin Irak'a yapacağı yumurta ihracatının başlaması yönünde çalışmaların hız kazanacağı belirtildi. Ayrıca, tavuk eti ihracatının çeşitlendirilmesi, arıcılık ürünlerinde pazar kapasitesinin artırılması, tohum ticaretinin geliştirilmesi ve sulama sistemleri alanında işbirliği faaliyetlerinin yürütüleceği ifade edildi.

Türkiye ve Irak arasında ortak çalışma konuları arasında, hayvancılık, su ürünleri yetiştiriciliği, tohum ticareti, ormancılık, ve çölleşmeyle mücadele yer alıyor. Ayrıca, kapalı devre sulama sistemleri, kuraklığa dayanıklı bitkilerin geliştirilmesi ve hayvan hastalıklarıyla mücadele gibi konularda da işbirliği yapılacak.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı