Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, gerçekleştirdikleri heyetlerarası görüşmenin ardından ortak bir basın açıklaması yaparak önemli mesajlar verdiler. İki bakan, bölgedeki savaşın devam etmesi halinde koşulların kontrolden çıkabileceği uyarısında bulundular ve İsrail'in soykırıma yönelik saldırılarının bir an önce durdurulması çağrısını yinelediler.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, basın açıklamasında Türkiye'nin sivillerin zarar görmesine asla izin vermeyeceğini vurgulayarak, "Filistin'deki yasadışı kuşatma hala devam ediyor. İsrail'in şiddete son vermesi gerekiyor." şeklinde konuştu.

Fidan ayrıca, İran Cumhurbaşkanı'nın yakın zamanda Türkiye'ye geleceğini duyurarak, şunları ifade etti;

"7 Ekim'den bu yana ilgililerle yakın bir diplomasi trafiği içindeyiz. Hakkaniyetli davranmayı esas ediniyoruz. Ukrayna için ayrı, Filistin için ayrı bir tutum olmaz. Masum sivillere yapılan saldırıları hiçbir şekilde tasvip etmediğimizi her platformda dile getirdik. İsrail, şiddet yoluyla güvenlik tesis edilemeyeceğini anlamalı." 

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ise görüşmenin ana gündem maddesinin Gazze olduğuna dikkat çekerek, Gazze'de yaşanan katliamlara ve yaralanmalara değindi. Abdullahiyan, "Savaş bir an önce durdurulmazsa, bölgenin koşulları bütün tarafların kontrolünden çıkacaktır." diyerek sorumluluğun ABD, İsrail ve savaş suçlarını destekleyenlerde olduğunu vurguladı.

Ayrıca, Abdullahiyan, "Gazze'de kadınlara ve çocuklara karşı saldırılar devam ederse, sonuçları çok ağır olacaktır. Destekleyenler bunun bedelini ağır ödeyeceklerdir. Arap ülkeleri ve bölge ülkeleri olarak İsrail ürünlerini boykot etmemiz ve yakıt gönderimini durdurmamız gerekiyor." şeklinde bir çağrıda bulundu.

Gelir İdaresi Başkanlığı, 2 Bin Uzman Yardımcısı Alım Başvurularında Son Gün Gelir İdaresi Başkanlığı, 2 Bin Uzman Yardımcısı Alım Başvurularında Son Gün

(İLKHA)