Türkiye, yerel yöneticilerini belirlemek üzere 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri için sandık başına gidiyor. Ülke genelinde toplamda 81 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanının yanı sıra 50 bin 336 muhtarın belirleneceği seçimlere, 34 siyasi parti katılıyor.

Toplamda 61 milyon 441 bin 882 seçmenin bulunduğu seçimlerde, 1 milyon 32 bin 610 genç ilk kez oy kullanacak. 206 bin 845 sandık kurulurken, yaklaşık bin seyyar sandık oluşturuldu.

Türkiye ve BAE Genelkurmay Başkanları Arasında Önemli Görüşme Türkiye ve BAE Genelkurmay Başkanları Arasında Önemli Görüşme

 34 siyasi parti, oy pusulalarında belirli bir sıralamaya göre yer alıyor. AK Parti 1. sırada yer alırken, diğer partiler sıralı olarak listelenmiş durumda.

 Büyükşehirlerde, sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık; diğer illerde ise sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık seçimleri yapılacak.

Oy verme günü boyunca alkollü içki satışı ve tüketimi yasakken, seçimle ilgili yayın yasağı da bulunuyor. Radyo ve televizyonlarda seçim sonuçlarına dair haber ve yorumlar saat 18.00'e kadar yapılamayacak.

Türkiye, yerel yöneticilerini belirleme sürecinde demokratik bir süreci daha geride bırakıyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı