Türkiye, yerli ve milli imkânlarla 5G altyapısını geliştirme hedefiyle önemli bir adım atmaya devam ediyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nda düzenlenen 5G Mobil Haberleşme Altyapısının Geliştirme Projelerinin Lansman Töreni'ne katıldı. Tören kapsamında, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Araştırmaları Merkezi (UDHAM), Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK) ve GSM operatörleri arasında proje izleme iş birliği protokolü imzalandı.

Bakan Uraloğlu, konuşmasında Türkiye'nin dijital ekonomideki başarısının sadece ülke içinde değil, küresel arenada da dikkat çekeceğini belirtti. "Sanayisi güçlü, teknolojisi milli bir Türkiye" vizyonuyla yola çıktıklarını vurgulayan Uraloğlu, yerli üretim, yüksek teknoloji ve küresel marka olmak temelinde Türkiye'nin geleceğini şekillendirdiklerini ifade etti.

Bakan Uraloğlu, Türkiye'nin haberleşme sektöründeki yatırımlarının önemine değinerek, mobil ve genişbant abone sayılarının hızla arttığını ve önümüzdeki dönemde genişbant internet hizmetinin her eve ulaştırılacağını belirtti. Ayrıca, fiber altyapı uzunluğunun 536 bin kilometreyi aştığını ve haberleşme kuleleri aracılığıyla elektromanyetik alan değerlerinde önemli iyileştirmeler sağlandığını dile getirdi.

Kamuda Harcamalara Yapay Zeka Destekli Takip Geliyor Kamuda Harcamalara Yapay Zeka Destekli Takip Geliyor

5G'nin önemine vurgu yapan Bakan Uraloğlu, teknolojinin ekonomik değerde trilyonlarca dolarlık iş fırsatları sunacağını belirtti. Bu bağlamda, 5G altyapısının ihtiyaç duyulan tüm bileşenlerinin yerli ve milli imkânlarla geliştirilmesi için çalışmaların sürdüğünü vurguladı.

Kaynak: (Haber Merkezi)