Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, Türkiye'de antibiyotik tüketiminin 2011'den bu yana yüzde 19 azaldığı belirlendi. Antibiyotik kullanımının dünya genelinde bir halk sağlığı sorunu oluşturduğu bilinciyle hareket eden Türkiye, akılcı ilaç ve antibiyotik kullanımına yönelik programlarla bu alandaki olumsuz etkileri en aza indirmeye çalışıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve birçok ülkenin üzerinde hassasiyetle durduğu antibiyotik kullanımı ile ilgili bilinçlendirme çalışmaları devam ediyor. Antibiyotikler nedeniyle her yıl dünya genelinde yaklaşık 700 bin kişinin hayatını kaybettiği bu gerçek, sağlık otoritelerini tedbir almaya yönlendiriyor.

Meğer bu içecekler kellik sorununa neden oluyormuş! İçerken artık bir kez daha düşünün… Meğer bu içecekler kellik sorununa neden oluyormuş! İçerken artık bir kez daha düşünün…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, antibiyotiklerin bilinçli kullanılması gerektiğini vurgulayarak, yanlış kullanımın direnç oluşumuna neden olabileceğine dikkat çekti. Bakan Koca, antibiyotiklerin sadece hekim önerisi ve reçete ile alınması gerektiğini, doğru dozda ve şekilde kullanılmasının önemini vurguladı.

(İLKHA)