Hububat Tedarikçileri Derneği (HUBUDER) Başkanı Gülfem Eren, bu sezon dünya genelinde buğday üretiminin iyi olacağını söyledi.

Dünya üretimiyle birlikte tüketimin de arttığını hatırlatan Eren, geçen yıl fiyatların oldukça düşük olduğunu ve arzda herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını kaydetti.

Motokurye ve Bahşiş Gelirleri İçin Yeni Vergi Düzenlemesi Motokurye ve Bahşiş Gelirleri İçin Yeni Vergi Düzenlemesi

Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de üretimin geçen yıl oldukça iyi olduğunu vurgulayan Eren, şöyle konuştu:  "Bu sene de lokal bazlı bazı kuraklık problemleri olmakla son gelen yağışlarla hasatla ilgili olumlu gelişmeler oldu ve yine iyi bir üretim bekliyoruz. Türkiye geçen seneden iyi bir stokla sezona giriyor. Dolayısıyla yeni sezonda arzla ilgili hiçbir sıkıntımız olmayacağını düşünüyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Hem stokların bulunması hem de bu yılki üretimin iyi olması nedeniyle Tarım Ürünleri Kurumu'nun müdahaleli alım fiyatlarında artış beklenmediğini belirten Eren, ülkenin stok yenilemek istemediğini belirtti.

Eren, şöyle konuştu:  "Dünya buğday fiyatları salgın öncesi seviyelere düşmemekle birlikte, şu anda dünya buğday fiyatları düşük seviyede. Tedarikçiler olarak bu sezonda da mümkün olduğu kadar devletin yükünü hafifletmeyi ve stok yapmayı arzu ediyoruz."

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı