Ülkemizde deprem riskine karşı güvence altına alınan konut sayısı hızla artıyor. Son verilere göre, zorunlu deprem sigortası kapsamında sigortalı konut sayısı 11,5 milyonu geçti. Bu önemli adım, ülkemizdeki konutların depreme karşı korunmasına yönelik atılan etkili adımların bir yansıması olarak değerlendiriliyor.

Marmara Bölgesi, ülkemizde en yoğun kentleşmenin yaşandığı yer olarak öne çıkıyor ve deprem sigortasına en fazla ilgi gösterilen bölge konumunda. Marmara'da bulunan 4 milyon 492 bin 633 konuttan yüzde 66'sında zorunlu deprem sigortası bulunuyor. Bunu yüzde 58 ile Doğu Anadolu ve Ege bölgeleri, yüzde 54 ile Akdeniz, yüzde 52 ile İç Anadolu ve yüzde 51 ile Güney Doğu Anadolu izliyor. En düşük deprem sigortası oranı ise yüzde 46 ile Karadeniz'de görülüyor.

Sigortalılık oranının en yüksek olduğu iller incelendiğinde Bolu, yüzde 91'lik oranla listenin başında yer alıyor. Düzce, Yalova, Bingöl ve Muğla da yüksek sigortalılık oranlarına sahip iller arasında bulunuyor. En düşük sigortalılık oranına sahip iller ise yüzde 32 ile Gümüşhane ve Bayburt olarak belirlendi. Bu iki şehri, yüzde 33 ile Hakkari ve yüzde 34 ile Siirt ve Rize takip ediyor.

MSB'den 23 Nisan Mesajı MSB'den 23 Nisan Mesajı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), depremlere karşı hızlı ve etkili bir şekilde tazminat sağlamak için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Son depremler sonrasında yaklaşık 600 bin hasar ihbarına karşılık 35 milyar liraya yakın tazminat ödemesi yapıldı. DASK, tazminat ödemelerini hızlandırmak için bir dizi yeniliği hayata geçirerek, sigortalıların mağduriyetini en aza indirmeyi hedefliyor.

Yönetmelik değişiklikleriyle birlikte, betonarme yapılar için sigorta birim metrekare bedeli ve azami teminat tutarları artırıldı. Ayrıca, yeni tarihli poliçelere enflasyon koruması getirilerek sigortalıların teminatlarının güncel kalması sağlanıyor. Bu önlemlerle birlikte, DASK'ın kapsamını genişletme çalışmaları da devam ediyor. Temmuz ayında tamamlanması planlanan Zorunlu Afet Sigortası ile tek poliçe üzerinden tüm doğal afetler için teminat sağlanacak, böylece vatandaşlar daha kapsamlı bir koruma altına alınacak.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı