Ticaret Bakanlığı'nın 4 Yıllık Denetim Raporu: 80 Bin İşletme ve 500 Bin Ürün İncelendi Ticaret Bakanlığı'nın 4 Yıllık Denetim Raporu: 80 Bin İşletme ve 500 Bin Ürün İncelendi

Ticaret Bakanlığı'nın açıklamasına göre, Türkiye'de 57 ilin ihracatı yılın ilk çeyreğinde artış gösterdi. Bu dönemde Türkiye ekonomisinin aralıksız büyüme gösterdiği, ihracatın da yüzde 3,6 artışla 63,7 milyar doları bulduğu belirtildi.

Açıklamada, ocak-mart döneminde 14 ilin 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdiği, ve 57 ilde ihracatın arttığı ifade edildi. İllerdeki ihracat artışlarının üretim, yatırım ve istihdam kapasitesini güçlendirerek yerel kalkınmaya katkı sağladığına dikkat çekildi.

Ayrıca, dış ticarette yaşanan gelişmelerin net ihracatın büyümeye pozitif katkı verdiği vurgulandı. Ticaret Bakanlığı'nın yüksek katma değerli ve rekabetçi ihracat perspektifindeki politika ve stratejileriyle ihracatı artırmak üzere kararlılıkla çalıştığı, ayrıca ihracatın ülke geneline yayılmasını hedeflediği belirtildi.

Mart ayına özel olarak bazı illerin yıllık bazda ihracat gelişmelerine de değinilen açıklamada, İstanbul'un yüzde 23 azalışla birinci sırada yer aldığı, Kocaeli'nin ise yüzde 5,6 artışla ikinci sıraya yükseldiği kaydedildi. En fazla ihracat artışının ise Çorum'da gerçekleştiği belirtildi. Çorum'u sırasıyla Kocaeli, Mersin, Yalova ve Afyonkarahisar izledi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı