Türkiye’de, yaban hayatının çeşitliliğine bir örnek daha eklendi. Türkiye’de ilk kez bir ‘Albino çakal’ kayıt altına alındı. Albino çakal, melanin pigmentinin eksikliği nedeniyle beyaz renkli tüylere ve kırmızı ya da pembe gözlere sahip olan bir çakal türüdür. Bu özellik, doğada çok nadir görülür ve genetik bir varyasyondur.

Bakan Yumaklı, sosyal medyadan paylaştı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, bu nadir doğa olayını sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Yumaklı, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Bugün doğada nadir görülen bir olaya tanıklık ediyoruz… Ülkemizde ilk kez “Albino çakal” kayıt altına alındı. Ömrün uzun, yeşil vatan her daim yuvan olsun. Bu özel ve nadir güzelliği fark edip kayıt altına alarak Milli Parklar ekiplerimize ulaştıran doğasever çiftçimiz Ramazan Gül’e teşekkür ediyorum. Yaban hayatı zenginliğimizin ve bu nadir güzelliklerimizin hep birlikte farkında olacak ve koruyacağız.”

Kırmızı Bültenle Aranan Şüpheli Tutuklandı Kırmızı Bültenle Aranan Şüpheli Tutuklandı

Çiftçi Ramazan Gül fark etti

Albino çakalın görüntülerini ilk fark eden ve kayıt altına alan kişi, doğasever bir çiftçi olan Ramazan Gül oldu. Gül, bu nadir görülen hayvanı fark ederek, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ekiplerine bilgi verdi. Ekipler, albino çakalın görüntülerini kayıt altına alarak, yaban hayatı veri tabanına ekledi.

Kaynak: (Haber Merkezi)