Emine Erdoğan'dan 23 Nisan Mesajı: "Çocuklarımızın İstikbali, Türkiye'nin Işığıdır" Emine Erdoğan'dan 23 Nisan Mesajı: "Çocuklarımızın İstikbali, Türkiye'nin Işığıdır"

Antalya, Adana, Eskişehir, Muğla, İzmir, Aydın ve Manisa gibi birçok kentte, 1 Nisan'da hava sıcaklığı 30 derecenin üzerine çıkarak rekor seviyelere yaklaştı.

İklim Krizi Etkileri

Bakırçay Üniversitesi Coğrafya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Şermin Tağıl, iklim krizinin sıcaklık ve yağış gibi olayları daha da şiddetlendirdiğini belirtti.

Prof. Dr. Tağıl, her yeni 10 yılda sıcak hava dalgalarının başlangıcının erkene çekildiğini ve sürelerinin uzadığını gözlemlediklerini ifade etti.

Son zamanlarda yaşanan hava koşullarının dikkat çekici olduğunu vurgulayan Tağıl, sıcak hava dalgasıyla birlikte hava kalitesinde de belirgin bir düşüş yaşandığını belirtti.

Özellikle solunum rahatsızlığı olan insanlar için endişe verici olabilecek durumların ortaya çıktığını ifade eden Tağıl, toz taşınımının hava kalitesini olumsuz etkilediğini söyledi.

Bu gelişmeler, Türkiye genelinde yaşanan sıcaklık artışının yanı sıra hava kalitesi endişelerini de beraberinde getiriyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı