Hazine ve Maliye Bakanlığı Taşra Teşkilatına Tasarruf ve Verimlilik Ayarı Geliyor Hazine ve Maliye Bakanlığı Taşra Teşkilatına Tasarruf ve Verimlilik Ayarı Geliyor

 

Bakan Bayraktar, madencilik sektörünün çevreyle bütüncül bir yaklaşımla yürütülmesi gerektiğini vurguladı. Milli enerji ve maden politikası çerçevesinde, ara ve uç ürün üretimiyle yüksek katma değer sağlama hedefinin önemine dikkat çekti.

 

Rehabilite Edilen Maden Sahaları

Türkiye’de son 15 yılda madencilik sektörünün ortalama 136 bin kişiye doğrudan istihdam sağladığı bilgisi paylaşıldı. Ayrıca, 6 bin 600 hektarlık alanın rehabilite edildiği ve bu alanlara 18 milyondan fazla ağacın tekrar dikildiği tespit edildi.

 

Ülkenin Madencilik Potansiyeli

Bayraktar, nadir toprak elementlerinin ekonomik değerinin ötesinde stratejik öneme sahip olduğunu belirtti. Türkiye’nin bu alanda hızlı yatırımlar yaparak dünya liginde daha üst sıralara çıkabileceği ifade edildi.

  • “Yeni Bir Madencilik Stratejisi Gerekliliği”

TOBB Madencilik Meclisi Başkanı İbrahim Halil Kırşan, sürdürülebilir madencilik faaliyetlerinin planlanmasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Madencilik sektörünün en önemli sorunlarından birinin orman mevzuatı uygulamaları olduğu belirtildi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı