Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye'de süt ve süt ürünleri üretimi eylül ayında artış gösterdi. Ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü miktarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yükseliş kaydederken, bazı süt ürünlerinde ise azalış görüldü.

Eylül ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü miktarı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,6 artarak 786 bin 213 tona ulaştı. Aynı şekilde Ocak-Eylül döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,1'lik bir artış gerçekleşti.

Türkiye Finans Katılım Bankası emeklilere para dağıtıyor! 7500 TL’lik promosyona ek 2500 TL’lik hediye tanımlanacak Türkiye Finans Katılım Bankası emeklilere para dağıtıyor! 7500 TL’lik promosyona ek 2500 TL’lik hediye tanımlanacak

Ancak, eylül ayında inek peyniri üretimi yüzde 7,7, ayran üretimi yüzde 6,5, yoğurt üretimi yüzde 4,0 ve içme sütü üretimi yüzde 0,4 oranında artarken, tereyağı üretimi yüzde 8,6 oranında azaldı. Ocak-Eylül döneminde ise inek peyniri üretimi yüzde 9,2, ayran üretimi yüzde 7,1 ve yoğurt üretimi yüzde 3,5 oranında artış gösterirken, tereyağı üretimi yüzde 11,4 ve içme sütü üretimi yüzde 1,9 oranında azaldı.

İçme sütü üretimi ise bir önceki ay olan 111 bin 497 tondan eylül ayında yüzde 11,0 oranında artarak 123 bin 742 tona ulaştı.

Türkiye'de süt üretimi ve süt ürünleri sektörü, eylül ayında kaydedilen artışlarla dikkat çekiyor. Ticari süt işletmelerinin katkısıyla inek sütü toplamında yaşanan artış, sektörün büyümesine ve gelişmesine olumlu bir etki sağlamaktadır.

(Haber Merkezi)