Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, her yıl Türkiye'de 240 bin kişinin kansere yakalandığını açıkladı. Özellikle 1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası dolayısıyla yapılan açıklamada, dünya genelinde kanser vakalarının arttığına dikkat çekildi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi olan ve aynı zamanda Onkoloji uzmanı olan Prof. Dr. Kutluk, kanser istatistiklerine ilişkin önemli bilgiler paylaştı. Dünya genelinde her yıl 20 milyon kişinin kansere yakalandığını belirten Kutluk, Türkiye'de ise bu rakamın yılda 240 bin olduğunu ifade etti.

Kutluk, kanserle mücadelede önemli bir aşamaya gelindiğini ancak vakaların hala artış gösterdiğini vurguladı. Özellikle tütün kullanımı, kilo fazlalığı ve UV ışınlarına maruz kalmanın kansere yakalanma riskini artırdığını belirten Kutluk, sağlıklı yaşam alışkanlıklarının önemine dikkat çekti.

Tıpta yan dal uzmanlık eğitimi giriş sınavı için son günler! Tıpta yan dal uzmanlık eğitimi giriş sınavı için son günler!

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) gelecek projeksiyonlarına göre, 2045 yılında dünya genelinde kansere yakalanan kişi sayısının 32 milyona ulaşacağını öngördüğünü aktaran Kutluk, Türkiye'de de kanser vakalarının artarak devam edeceğini ifade etti.

Kanser tedavisindeki gelişmelerin önemine de değinen Prof. Dr. Kutluk, hedefe yönelik ve bireyselleştirilmiş tedavilerin kanserle mücadelede çığır açtığını belirtti. Ancak tedavi başarısının yanı sıra erken teşhisin de hayati önem taşıdığını vurguladı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı