Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gazze'deki sağlık ihtiyaçlarının karşılanması için Türkiye'nin sağlık yardımlarının devam ettiğini duyurdu. Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bugün 500 ton ağırlığındaki yardım malzemelerinin yola çıktığını bildirdi.

Mısır ile yapılan görüşmelerin ardından sağlık yardımlarının hız kesmeden devam ettiğini belirten Bakan Koca, Gazze'deki hasta ve yaralıların acılarını bir nebze olsa hafifletmek için Türkiye'nin Mısır Sağlık Bakanlığı ve yetkilileriyle yakın iş birliği içinde çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.

Bakan Koca'nın verdiği bilgilere göre, daha önce tıbbi sarf malzemeleri, ilaçlar, tıbbi cihazlar ve jeneratörlerden oluşan 8 kargo uçağı El Ariş Havalimanı'na ulaşmıştı. Bugün itibarıyla ise Türkiye'den gönderilen 51 konteyner tıbbi malzeme ve jeneratörlerle 20 tam donanımlı ambulansın gemi yoluyla sevkiyatı için gerekli izinler alınmış ve malzemeler İzmir'in Alsancak Limanı'ndan yola çıkmıştır.

Cumhurbaşkanlığı koordinasyonunda organize edilen bu yardım gemisinin Cumartesi günü El Ariş Limanı'na varması beklenmektedir. Yardım malzemeleri arasında ameliyathaneleri ve yoğun bakım üniteleri olan tam donanımlı ağır iklim sahra hastanesi, şişirilebilir tip sahra hastaneleri, tıbbi ilaçlar, tıbbi sarf malzemeleri, 20 ambulans ve UMKE araçları ile sağlık tesislerine enerji desteği sağlamak için jeneratörler yer almaktadır.

Bakan Koca, Mısır Sağlık Bakanlığı ile koordinasyon çalışmalarının devam ettiğini ve sahra hastaneleri ile ambulansların, mümkün olduğu takdirde Gazze veya Mısır-Gazze sınırına en yakın noktalara yerleştirilmesinin planlandığını belirtti.

Suriyeliler Türkiye'de Kalsın Genelgesine Yalanlama Suriyeliler Türkiye'de Kalsın Genelgesine Yalanlama

(İLKHA)

Türkiye olarak, bugün yola çıkan sağlık yardımlarının öncekilere göre 3 kat daha fazla olduğunu vurgulayan Bakan Koca, yardımların artarak devam edeceğini ve Gazze için dua edilmesini istedi.