Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gazze'deki insanlık dışı saldırılar sonucu sağlık hizmetlerine ulaşmakta zorlanan Filistinlilere yardım amacıyla Türkiye'nin Mısır'a göndermeyi planladığı Sahra Hastaneleri ve ambulanslar için izin alındığını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığına Cevdet Yılmaz Vekâlet Edecek Cumhurbaşkanlığına Cevdet Yılmaz Vekâlet Edecek

Bakan Koca, dün gece Mısır Sağlık Bakanı Khaled Abdel Ghaffar ile gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin bilgilendirme yaptı. Görüşmede, Gazze'deki Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi'nde tedavi görmekte olan kanser hastaları başta olmak üzere acil tedaviye ihtiyacı olan yüzlerce hasta ve yaralının Mısır'a getirilmesi konusunda mutabık kalındığını belirtti.

Bakan Koca, yaptığı açıklamada, Mısır Sağlık Bakanı ile yapılan görüşmede birçok önemli konuda anlaşmaya varıldığını ve işbirliğinin sürdürüleceğini ifade etti. Özellikle Türkiye'nin Mısır'a göndermek istediği Sahra Hastaneleri ve ambulansların sevkiyatı için izin alındığını duyuran Koca, bu tıbbi yardımların Gazze'deki yaralıların tedavisinde kullanılacağını belirtti.

Bakan Koca, açıklamasında, şunları belirtti;

"Gazzeli yaralıların tedavisinde kullanılmak üzere Türkiye'nin Mısır'a göndermek istediği Sahra Hastaneleri ile ambulansların sevkiyatı için Mısır limanlarına giriş izni verildi. Bu yakın ve insani değeri unutulmayacak iş birliği, Mısır ile ülkemiz arasındaki sağlık alanında var olan işbirliğine de ivme kazandıracaktır. Gazze'deki hastalara ve yaralılara şifa olabilmekse insanlık adına büyük bir bahtiyarlıktır." 

(İLKHA)