Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'nun açıklamalarına göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde Türkiye, Irak, Katar ve BAE arasında imzalanan "Kalkınma Yolu Projesi Hakkında Ortak İş Birliği Mutabakat Zaptı" ile bölgesel ulaşımın önemli bir dönüşümüne tanıklık ediyor.

Avrupa'ya Kesintisiz Ulaşım İmkânı

Bakan Uraloğlu'nun verdiği bilgilere göre, "Kalkınma Yolu Projesi" ile Türkiye'nin ekonomik ve jeopolitik önemi daha da artacak. Irak'taki Büyük Fav Limanı, proje kapsamında önemli bir geçiş merkezi olarak kullanılacak ve artık FAV Limanı'ndan Londra'ya kadar kara ve demir yolu ile Avrupa'nın her ülkesine kesintisiz ulaşım sağlanacak.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplandı Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplandı

Fav Limanı'ndan Avrupa'ya gidecek gemilerin, Süveyş Kanalı'na kıyasla 15 günlük bir kazanç elde edeceği öngörülüyor. Bu proje, bölgesel ticaret açısından yeni bir kapı aralayacak ve doğu-batı yönündeki koridorları kuzey-güney yönünde bağlayarak global ticaret sistemine doğrudan katkı sağlayacak.

Uraloğlu, proje kapsamında teknik heyetlerin düzenli aralıklarla bir araya geldiğini ve Basra Körfezi'nden Türkiye'ye ve Avrupa'ya uzanan bir ticari koridor oluşturulduğunu belirtti. Bu proje, Türkiye'nin ve bölgenin ekonomik ve jeopolitik statüsünü güçlendirerek küresel anlamda önemli bir ticari koridor oluşturmayı amaçlıyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı