Koruyucu Ailelerdeki Çocuk Sayısı 10 Bini Aştı Koruyucu Ailelerdeki Çocuk Sayısı 10 Bini Aştı

Yıldız, Lahey’de bulunan Uluslararası Adalet Divanı’nda, İsrail’in Filistin’i işgalinin hukuki neticelerine ilişkin duruşmada konuştu. Yıldız, İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında, özellikle Kudüs’te, yaptığı ihlalleri sıraladı. Yıldız, İsrail’in Filistinlilerin yaşam hakkını, mülkiyet hakkını, dini özgürlüğünü, eğitim hakkını, sağlık hakkını ve kendi kaderini tayin hakkını çiğnediğini vurguladı.

Yıldız, İsrail’in Filistin topraklarında yaptığı duvar inşası, yerleşim faaliyetleri, nüfus transferi, kaynakların gaspı, ayrımcılık ve şiddet uygulaması gibi fiillerin uluslararası hukuka aykırı olduğunu ifade etti. Yıldız, İsrail’in bu fiillerinin Filistinlilerin ulusal birliğini, toprak bütünlüğünü ve devlet kurma umudunu zedelediğini söyledi.

Türkiye, Filistin’in yanında

Yıldız, Türkiye’nin, Filistin’in bağımsız, egemen ve toprak bütünlüğüne sahip bir devlet olarak tanınması ve uluslararası toplumun bir parçası olması için çalıştığını belirtti. Yıldız, Türkiye’nin, Filistinlilerin haklarını savunmak ve İsrail’in işgaline son vermek için uluslararası platformlarda girişimlerde bulunduğunu kaydetti.

Yıldız, Uluslararası Adalet Divanı’ndan, İsrail’in Filistin’i işgalinin hukuki sonuçlarını açıkça ortaya koymasını ve İsrail’i insan haklarını ve uluslararası hukuku ihlal eden tüm eylemlerden sorumlu tutmasını talep etti. Yıldız, Türkiye’nin, Filistin’in yanında olmaya devam edeceğini ve bölgede barış ve adaletin sağlanması için çaba göstereceğini vurguladı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı