Kalkınma Yolu: Nakliye Sürecinde Devrim Yaratacak Proje Kalkınma Yolu: Nakliye Sürecinde Devrim Yaratacak Proje

Ege’den Dünyaya Açılan Kapı Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Muhammet Öztürk, 2023 yılında baharat ihracatının yüzde 10 artarak 186 milyon dolara ulaştığını belirtti. Ege Bölgesi, bu ihracatın yüzde 64’ünü gerçekleştirerek 118 milyon dolarlık katkı sağladı.

Dünya Pazarında Türk Baharatları Türkiye, geçen yıl baharatlarını 153 ülkeye ihraç etti. ABD, Almanya, Çin, Fransa ve Tayland başta olmak üzere birçok ülkeye önemli miktarda baharat satışı gerçekleştirildi.

Foodex Japan Fuarı ve Japonya Pazarı Öztürk, Foodex Japan Fuarı’nda Türk baharatlarının tanıtıldığını ve Japonya’nın gıda ithalatında son 5 yılda yüzde 17’lik bir artış olduğunu, Türkiye’nin ise bu pazarda yüzde 72’lik bir artışla 282 milyon dolara ulaştığını ifade etti.

Hedef Milyar Dolarlık İhracat Baharat ihracatında yıllık 200 milyon doları aşan Türkiye, uzun vadede 1 milyar dolarlık ihracat hedefine odaklanmış durumda. Bu hedef doğrultusunda, sektördeki gelişmeler ve fuar katılımları büyük önem taşıyor.

Kaynak: (İLKHA)