Asgari Ücrette Yeni Dönem: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'dan Son Dakika Açıklaması! Asgari Ücrette Yeni Dönem: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'dan Son Dakika Açıklaması!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın Eylül ayına ait dış ticaret endekslerini açıkladı. İhracat ve ithalat verilerine göre, ihracat birim değer endeksi azalırken, ithalat miktarı ise artış gösterdi.

İhracat birim değer endeksi, Eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,2 oranında azaldı. Endeks, gıda, içecek ve tütün sektöründe yüzde 0,7, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 12,4, yakıtlarda yüzde 11,2 azalırken, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 0,3 artış gösterdi.

Öte yandan, ihracat miktar endeksi Eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0,7 oranında arttı. Gıda, içecek ve tütün sektöründe yüzde 6,6, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 14,1, yakıtlarda yüzde 13,5 artış kaydedilirken, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 4,2 azalma görüldü.

İthalat birim değer endeksi ise Eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17,1 oranında azaldı. Gıda, içecek ve tütün sektöründe yüzde 8,4, yakıtlarda yüzde 43,4, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 18,0 azalış yaşanırken, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 5,6 gerileme oldu.

İthalat miktar endeksi ise Eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,1 oranında artış gösterdi. Gıda, içecek ve tütün sektöründe yüzde 11,2 azalma, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 15,4 azalma, yakıtlarda yüzde 12,3 artış, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 7,7 artış kaydedildi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre, ihracat miktar endeksi Eylül ayında yüzde 3,1 oranında artarak 159,2 seviyesine yükseldi. İthalat miktar endeksi ise yüzde 2,9 oranında azalarak 125,8 olarak kaydedildi.

Son olarak, ihracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünerek hesaplanan dış ticaret haddi, 2023 yılı Eylül ayında 86,3 puan olarak belirlendi. Bu rakam, bir önceki yılın aynı dönemine göre 14,0 puanlık bir artışı temsil ediyor.

(İLKHA)