Ankara, kilit öneme sahip ulusal ve sınır güvenliği sektöründe bir kez daha öncü rol oynayacak. Anadolu Ajansı'nın global iletişim ortağı olduğu SEDEC 2024, 21-23 Mayıs tarihleri arasında Ankara'da ATO Congresium'da gerçekleştirilecek.

TEKNOFEST TravelX Ideathon Yarışması: İnovasyona Yolculuk Başlıyor TEKNOFEST TravelX Ideathon Yarışması: İnovasyona Yolculuk Başlıyor

"Hedef İhracat" sloganıyla ilk yılından bu yana yabancı alım heyetlerini "sektörün kalbi" Ankara'ya davet eden SEDEC, 2022 yılında 5.800 B2B ve B2G görüşmesi gerçekleştirdi. Etkinlik sonrasında da firmalar kurdukları bağlantıları kullanarak mal ve hizmetlerini yabancı alım kuruluşlarına sunmaya devam ediyor; yabancı heyetler SEDEC 2022 sonrasında da aylarca firmalarla görüşmeye devam ediyor.

Bu yıl da firmalar SEDEC'e giden heyetlerle ihracat bağlantılarını genişletecek. İhracat, şirketleri daha güçlü kılacak ve özellikle yüksek teknolojik potansiyele sahip kilit ulusal güvenlik sektörleri için daha fazla ürün geliştirmelerini sağlayacak.

SEDEC organizasyon komitesi başkanı Hilal Ünal, komitenin başta Güney Amerika, Asya-Pasifik ve Orta Doğu'dan olmak üzere 80'den fazla ülkeden temsilciyi SEDEC'e davet ederek yabancı katılımcı sayısında rekor kırmayı hedeflediğini söyledi.

SEDEC'in ihracat odaklı stratejik öneme sahip bir etkinlik olduğuna işaret eden Ünal, şu ifadeleri kullandı;

"Türkiye'de geliştirilmiş sistem ve ekipmanların dost ve müttefik ülkelere ihracatı ile ilgili çalışmalarımızı söz konusu bölgelerde yoğunlaştırdık.

Ülkeler güvenlik sektörüne eskisine oranla daha fazla bütçe ayırıyor, tüm dünyada yaşanan çatışmalar neticesinde ihtiyaçlar artıyor. Bu da teknolojinin güvenlik ve savunma sektöründeki hızlandırıcı etkisinden kaynaklanıyor. SEDEC'e katılan firmalar burada sağlanan işbirliği ortamı ile ihracat hedeflerini gerçekleştirebilecekleri fırsatları da yakalamış olacak."

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı