Bolat, mayıs ayında ihracatın iyi düzeyde olduğunu, hedefin cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık rakamı olduğunu ve bunun emarelerinin olduğunu ifade etti. Bolat, mayıs ayında ihracatın geçen yılın aynı ayına göre daha yüksek olduğunu vurgulayarak, mayıs ayında ihracatın yüksek olduğunu kaydetti.

Bolat, dünya çapında ekonomik kalkınma ve ihracat göstergelerine vurgu yaparak, dış ticaret dengesini sağlamaya çalıştığını belirtti:.

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Dünya Bankası Başkanı Banga ile görüştü Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Dünya Bankası Başkanı Banga ile görüştü

"OVP'de dış ticaret açığı için 106 milyar dolar hedefi vardı ama bizim kendi hedefimiz bunu 80 milyar dolar ve altına indirebilmek. İlk 4 ayda bunun işaretlerini görüyoruz. İthalatımızda yüzde 9'a yakın bir küçülme var ve dış ticaret açığımızda da yüzde 30'luk bir azalma var. İlk 4 ayda 13,2 milyar dolar azalttık, 2023 Mayıs ayından 2024 Mart ayına dek 10 ay içinde dış ticaret açığımızda yaklaşık 29, cari işlemler açığımızda da 26 milyar dolar gerileme söz konusu oldu. Bu da makro ekonomide dengeleme sürecinin başarıyla ilerlemesine yardım ediyor. Bakanlık olarak 38 milyar TL'lik bütçemiz var, bunun yüzde 60'ını ihracatçılarımıza destek olarak harcıyoruz."

Bakanlığın destek modülleri ve ihracatçılara yönelik çalışmalarından bahseden Bolat, birçok ürüne verdikleri destekle ihracatçıları desteklediklerini ve desteklemeye devam edeceklerini anlattı..

Kaynak: (İLKHA)