Uzay keşiflerinde yeni bir dönem başladı! Türkiye'nin gururu Alper Gezeravcı, Axiom-3 (Ax-3) ekibiyle birlikte Dragon uzay aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) ulaştı. Axiom Space'in internet sitesinden canlı yayınlanan kenetlenme anı, uzay tutkunları tarafından büyük ilgiyle izlendi.

Ax-3 ekibi, içinde Türk, İspanyol-Amerikan, İtalyan ve İsveçli astronotların bulunduğu çok uluslu bir ekip olarak dikkat çekiyor. UUİ'ye ulaşan Ax-3 ekibi, 27 Eylül 2023'te başlayan Expedition 70 astronotları ve kozmonotları tarafından karşılandı.

Alper Gezeravcı, 14 gün boyunca UUİ'de çeşitli bilimsel deneyler üzerinde çalışacak. Mikro yer çekimi, uzay ortamında insan sağlığı, bitki araştırmaları gibi alanlarda gerçekleştirilecek deneyler, uzayda bilimsel araştırmalara yeni bir boyut kazandıracak.

Ax-3 ekibi, görevlerini tamamladıktan sonra aynı uzay aracıyla dünyaya dönecek. SpaceX'in Dragon uzay aracı, ABD yerel saatiyle 18 Ocak'ta NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden başarıyla fırlatılmıştı. Fırlatma sonrasında Alper Gezeravcı'nın, "Türkiye'nin insanlı ilk uzay misyonu için ilk Türk'ün uzaya adım attığı şu anda Yüce Ata'mızın sözüyle bu anı başlatmak istiyorum: Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün dahiyane sözü; İstikbal göklerdedir." şeklindeki mesajı, tarihi bir anı niteliğindeydi.

Kanser Tanı ve Tedavisinde Yapay Zeka Devrimi Kanser Tanı ve Tedavisinde Yapay Zeka Devrimi

Uzay keşifleri, Türk astronot Alper Gezeravcı ile birlikte daha da heyecan verici bir hal aldı. Türk milleti, uzayın derinliklerindeki bu anlamlı serüveni heyecanla takip ediyor.

Kaynak: (Haber Merkezi)