Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Axiom-3 (Ax-3) ekibiyle birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) çeşitli bilimsel çalışmalar yaptı. Gezeravcı ve ekibi, 14 gün boyunca uzayda kaldıktan sonra Dünya’ya geri dönmek için hazırlıklarını tamamladı. Ancak Florida kıyısında hava durumunun uygun olmaması sebebiyle dönüşleri ertelendi.

SpaceX’ten Sosyal Medya Açıklaması

SpaceX, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, ISS’den ayrılışın hava koşulları nedeniyle geciktiğini duyurdu. SpaceX, Dünya’ya dönüşün 5 Şubat’a kadar gerçekleşmeyeceğini belirtti. SpaceX, ayrıca dönüş yolculuğunun 12 saat süreceğini ve Dragon kapsülünün Atlas Okyanusu veya Meksika Körfezi’nde bir noktaya iniş yapacağını bildirdi.

Çin'in Uzaydaki İstihbarat Atağı: Yeni Uydu Gönderildi! Çin'in Uzaydaki İstihbarat Atağı: Yeni Uydu Gönderildi!

Gezeravcı ve Ekibi 13 Deney Gerçekleştirdi

Gezeravcı ve ekibi, ISS’de 13 farklı deney gerçekleştirdi. Bu deneyler, kanserden bağışıklık hücrelerine, alglerden propolise kadar birçok alanda literatüre katkı sağlayacak çalışmaları kapsıyor. Gezeravcı, ayrıca Tuz Gölü’nde yetişen endemik bir bitkinin, uzay ortamına karşı verdiği tepkileri araştıran bir deneye de imza attı. Gezeravcı, uzayda yaptığı çalışmaları sosyal medya hesaplarından da paylaştı.

Kaynak: (Haber Merkezi)