Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, tarihi bir uzay serüvenine imza attı. Gezeravcı, Ax-3 misyonunda İspanyol, İtalyan ve İsveçli astronotlarla birlikte görev aldı. Gezeravcı, 14 gün boyunca Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çeşitli bilimsel deneyler gerçekleştirdi.

Telegram Kanal Sahiplerine Reklam Gelirlerinin Yarısını Verecek! Telegram Kanal Sahiplerine Reklam Gelirlerinin Yarısını Verecek!

Dünya’ya dönüş süreci canlı yayınlandı

Axiom Space, Gezeravcı’nın da içinde yer aldığı Ax-3 ekibinin, Dragon kapsülüyle ISS’den ayrılışını ve Dünya’ya dönüş sürecini canlı olarak yayınladı. Yayın, TÜBİTAK’ın sosyal medya hesaplarından da verildi. Bu yayında seçilen diğer astronot Tuva Cihangir Atasever, TÜBİTAK UZAY İş Geliştirme Grup Lideri Dr. Sadık Murat Yüksel ve TÜBİTAK UZAY Başuzmanı Can Bayraktar ayrılmaya ilişkin ilginç detayları yorumladı.

Rekor yolculuk

Ax-3 ekibini taşıyan Dragon kapsülü, Florida açıklarında okyanusa indi. Bu yolculuk, Dragon kapsülünün şu ana kadar yaptığı en uzun transfer süresi olarak rekor kırdı. Yolculuk süresince mürettebatı taşıyan Dragon kapsülünün birden fazla yörünge alçaltma manevrası gerçekleştirmesi ve yaklaşık 48 saat sonra Florida kıyısı açıklarında Dünya’ya ulaşması öngörüldü.

Yer ekibi tarafından gemiye alındılar

Okyanusa indikten sonra astronotlar, yer ekibi tarafından gemiye alındı ve burada ilk muayeneleri yapıldı. Ekip gemiden helikopterle havaalanına, ardından da uçakla Houstan kentine götürüldü. Uçaktaki doktorlar da uçuş sırasında astronotların genel kontrollerini gerçekleştirdi. Astronotlar Houston’da kapsamlı sağlık taramasından geçecek ve bir süre karantinada kalacak.

Kaynak: AA