Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı, tarihi bir göreve hazırlanıyor. Gezeravcı, 18 Ocak saat 01.11’de ABD’nin Florida eyaletinden Ax-3 mürettebatıyla birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) hareket edecek. Gezeravcı, ISS’de 14 gün kalacak ve 13 bilimsel deneye katılacak.

Karantina Süreci Başladı

Gezeravcı, uzay yolculuğu öncesi zorunlu olan 14 günlük karantina süreci için Florida’ya geldi. Gezeravcı, dış dünyadan izole edildikleri yaşam alanında yoğun bir faaliyet takvimine uyduklarını söyledi. Gezeravcı, “Ailelerimizle telefonla görüşecek zaman dahi bulamadık. İlave spor yapabilmek için gece 00.00-02.00 aralığında zaman bulabildim. Şu anda bütün fiziksel ve zihinsel yoğunluğumuz görevin başarıyla icrasına yönelik.” dedi.

Teknolojideki Yapay Zeka Trendi Piyasaları Coşturuyor Teknolojideki Yapay Zeka Trendi Piyasaları Coşturuyor

Yörük Kültürü Uzaya Taşınıyor

Gezeravcı, uzaya götüreceği malzemeleri aylar öncesinden ilgili otoritelere teslim ettiğini belirtti. Gezeravcı, “Silifkeliyim, Yörük kökeninden geliyorum. Yörük kültürüne ilişkin hazırlanmış bazı sembolleri, küçük yeğenimin ve ailemin fotoğraflarını, ilk görev yaptığım hava kuvvetlerimdeki filomun peçini ve bizi uzaya taşıyan Türk bayrağımızı götürüyorum.” diye konuştu.

Gelecek Nesillere İlham Olacak

Gezeravcı, bu görevin Türkiye’nin yüzüncü yılına kayda değer bir iz bırakacağını ve Türk milletinin birliğini daha da sağlamlaştıracağını vurguladı. Gezeravcı, “Geçmişte hayallerinin limitini gökyüzünün oluşturduğu çocuklara şimdi hayallerini uzayın derinliklerine taşıma imkânı veren Türk devleti sayesinde nesillerimizin ilham alıp kendilerini limitlemeden bütün potansiyellerini ortaya koyabileceği uzay operasyonlarına başlıyoruz. Gelecek nesillerimizin öz güvenini ayağa kaldıracak ve hayallerini kısıtlamalarına mahal bırakmayacak çok değerli bir göreve adım atıyoruz. Devletimize ve imkânlarıyla bu görevi mümkün kılan milletimize şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Uzayda Ne Yiyecek?

Gezeravcı, uzaya gidecekleri “Crew Dragon” kapsülünün içinde yemeklerin olacağını dile getirdi. Gezeravcı, “ISS’de yiyeceğimiz yemekler şu anda zaten orada, bizden çok önce kargo olarak oraya ulaştırılmıştı. Kapsülün içindeki yemeklerin üretim aşamaları da seyahat tarihine yakın bitmiş olarak yüklemesi önümüzdeki hafta gerçekleşir. Et, sebze içerikli ve kapsülün içindeki seyir esnasında sıvı gıda içerikli tüketim malzemeleri olacak. Sevdiğiniz ana gıdalara ilişkin kısıt yok.” diye konuştu. Gezeravcı, dönüş rotalarına ilişkin de, “Florida eyaletinin doğusunda ve batısında tespit edilmiş farklı iniş noktaları var. Döneceğimiz tarihteki hava ve deniz yüzeyinin şartları neresi uygun olursa oraya iniş planlayacağız.” dedi.

Kaynak: (Haber Merkezi)