Türkiye'nin Enerji Dönüşümünde Dünya Bankası İle İşbirliği Görüşüldü Türkiye'nin Enerji Dönüşümünde Dünya Bankası İle İşbirliği Görüşüldü

Türkiye'nin narenciye ihracatında dikkat çeken bir artış yaşandı. Irak pazarında yaşanan yüzde 399'luk rekor artışla Türkiye'nin narenciye ihracatı, 2024 yılının Ocak-Nisan döneminde yüzde 16'luk bir yükselişle 475 milyon dolara çıktı.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, mandalina ihracatında yüzde 4'lük artışla 233,5 milyon dolara ulaşıldığını belirtti. Limon ihracatındaki yüzde 14'lük artışla 134 milyon dolara çıkarken, portakalın yüzde 123'lük artışla 69,5 milyon dolara yükseldiğini ifade etti.

Türkiye'nin narenciye ihracatında Rusya'nın önde olduğunu belirten Uçak, 148 milyon dolarlık tutarla Rusya'nın en büyük alıcı olduğunu söyledi. Rusya'yı 90,2 milyon dolarla Irak'ın takip ettiğini belirten Uçak, Irak'a yapılan ihracattaki bu artışın Ukrayna, Polonya ve Romanya'yı geride bırakarak dikkat çektiğini dile getirdi.

Uçak, Türkiye'nin narenciye ihracatındaki başarının devam etmesi ve yıl sonunda 1 milyar 300 milyon dolarlık bir ihracat hedeflendiğini belirtti.

Kaynak: (İLKHA)