Ankara'da faaliyet gösteren bir araç zırhlama firması, Türkiye'nin otomobili Togg'un güvenliğini artırmak için harekete geçti. İşletmenin sahibi İsmail Eşsiz, Togg'a yüksek güçteki silahlara karşı koruma sağlayan BR4 seviyesinde zırhlama işlemi gerçekleştirdi.

Meta'dan "Siyonist" Kelimesine Sıkı Denetim Meta'dan "Siyonist" Kelimesine Sıkı Denetim

İsmail Eşsiz, yaptığı açıklamada, Togg'un daha önce hibrit araçları zırhladıklarını ancak tam elektrikli otomobile zırh uygulama işlemini ilk kez gerçekleştirdiklerini ifade etti. Togg'un ana hatları komple zırh çeliğinden yapılarak BR4 seviyesinde zırhlandığını belirten Eşsiz, aracın artık tabanca mermilerine karşı 45 kalibreye kadar mukavemet gösterebileceğini açıkladı.

Zırhlama işlemi tamamlandıktan sonra Togg'un ağırlığının yaklaşık 210 kilogram arttığını belirten Eşsiz, bu durumun aracın menzilini etkilediğini ancak zırhlı Togg'un performansının neredeyse hiçbir şekilde kayba uğramadığını dile getirdi. Ayrıca, zırhlanmadan önce ve sonra aracın tam şarj ile test edildiğini ve zırhlanma sonrası 20 kilometrelik bir menzil kaybı tespit ettiklerini söyledi.

Zırhlanan Togg'un camlarının 22 milimetre kalınlığında olduğunu ve dış aksamlarında görünen tüm parçaların BR4 seviyesinde zırhlandığını belirten Eşsiz, kapı içlerinde ise aramid panellerin bulunduğunu ifade etti. Bu paneller sayesinde aracın hem hafif hem de dayanıklı bir zırh katmanına sahip olduğunu vurguladı.

Togg'un zırhlanma sürecinin 40 gün sürdüğünü ancak deneyimlerinden dolayı bundan sonra aynı işlemi 20 günde tamamlamayı öngördüklerini belirten Eşsiz, ayrıca aracın lastiklerini de değiştirerek "run flat" teknolojisiyle donattıklarını ve böylece lastiklerin patlaması durumunda dahi aracın 50 kilometre/saat hızla 80 kilometrelik mesafeye ulaşabileceğini ifade etti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı