Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer Güler, Türkiye'nin tohumculuk sektöründe İsrail'e bağımlı olmadığını açıkladı. Güler, Ticaret Bakanlığı'nın İsrail ile ticareti durdurma kararını hatırlatarak, Türkiye'nin bu adımın olumsuz etkilerini hissetmeyeceğini belirtti.

1990'larda başlayan Türkiye-İsrail tohum ticaretinin zamanla azaldığını ve Türkiye'nin kendi tohumlarını geliştirerek dışa bağımlılığı azalttığını ifade eden Güler, Türkiye'nin dünyanın en büyük tohum üreticilerinden biri olduğunu ve ihracat konusunda güçlü olduğunu vurguladı.

Erdoğan: Anadolu'da Yeni Bir Tarım ve Kırsal Kalkınma Süreci Başlatıyoruz Erdoğan: Anadolu'da Yeni Bir Tarım ve Kırsal Kalkınma Süreci Başlatıyoruz

Güler, Türkiye'nin İsrail'den tohum ithalatının yıllar içinde azaldığına dikkat çekerek, bu oranın son yıllarda ciddi şekilde düştüğünü belirtti. Geçtiğimiz yılın verilerine göre, Türkiye'nin tohum ithalatındaki İsrail payı yüzde 1,96 olarak gerçekleşti.

Türkiye'nin tohumculuk sektöründe genç sayılabilecek bir yapıya sahip olduğunu belirten Güler, sektörün tecrübe ve sermaye birikimiyle uluslararası arenada rekabet edebildiğini dile getirdi. Ülkenin dışa bağımlılığının söz konusu olmadığını vurgulayan Güler, Türkiye'nin kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitede olduğunu ifade etti.

Güler, Türkiye'nin yaş meyve-sebze ihracatının sürekli arttığını ve bu artışta kaliteli tohumların kullanımının büyük payı olduğunu belirtti. Türkiye'nin tohumculuk sektöründeki başarı grafiğinin yüksek olduğunu vurgulayan Güler, sektördeki gelişmelerin ülke ekonomisine olumlu yansımalarını gözlemlediklerini söyledi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı