Türkiye'nin enerji alanındaki çıtası yükseliyor. Büyükelçi Osman Koray Ertaş, Londra'daki Lordlar Kamarası'nda Türkiye'nin 30 yıl içinde enerji alanında dışa bağımlı olmayıp net sıfır emisyonlu bir ülke olma hedeflerini aktardı. Türkiye'nin bu vizyon doğrultusunda çok yönlü strateji izlediğini vurguladı.

Büyükelçi Ertaş, Türkiye'nin stratejik zorunluluk haline gelen temiz enerjiye geçişte hızlı ve somut adımlar attığını belirtti. Ülkenin kurulu enerji kapasitesinin yüzde 55'ten fazlasının yenilenebilir kaynaklardan elde edildiğini ve bu alanda Avrupa'da 5., dünyada 12. sıraya yerleştiğini açıkladı. Türkiye'nin 2053 hedefi ise elektrik üretiminde yenilenebilir kaynakların oranını yüzde 69'a çıkarmak.

Türkiye-Irak İşbirliği: Güvenlik Uzmanlarından Ortak Mücadele Vurgusu Türkiye-Irak İşbirliği: Güvenlik Uzmanlarından Ortak Mücadele Vurgusu

Türkiye'nin sıfır atık girişimi ve yerli üretim hamleleri de konuşmada öne çıktı. Ertaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın liderliğinde başlatılan sıfır atık programının ülkeye ciddi tasarruflar sağladığını ve çevresel etkiyi azalttığını vurguladı. Ayrıca, Türkiye'nin otomobili TOGG'un 10 yılda 1 milyon araçlık üretim hedefine dikkat çekti.

Ertaş, Türkiye'nin İngiltere ile yenilenebilir enerji ve sürdürülebilirlik konularında işbirliğini sürdüreceğini ifade etti. İki ülke arasında yapılan proje bazlı işbirliklerinin devam edeceğini ve bu alanda Birleşik Krallık İhracat Kredi Kuruluşu'nun (UKEF) Türkiye'ye sağladığı finansmanın önemine değindi. Ayrıca, Afrika, Asya ve Latin Amerika ülkeleriyle de işbirliklerinin artırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı