Türkiye’nin ilk yerli sivil gözetim radarı olan Milli Gözetim Radarı (MGR), Gaziantep Havalimanı’nda hizmete girdi. MGR, stratejik konumu ile hava araçlarını tespit ederek hizmet verecek. MGR, Türkiye hava sahasında yer alan yoğun hava trafiğini emniyetli ve güvenli şekilde idame ettiren hava trafik kontrolörlerinin halihazırda kullanmış olduğu hava trafik yönetimi yazılımlarına hava trafiğini başarıyla aktarma görevini yerine getirecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, MGR’nin hizmete girmesi ile birlikte Türkiye’nin, hava trafik kontrol hizmetlerinde önemli bir aşama kaydedildiğini vurguladı. Uraloğlu, MGR’nin hava trafiğinin emniyetli ve güvenli şekilde yönetilmesine katkı sağlayacağını, hava trafik kontrol hizmetlerinin verimliliğini artıracağını, dışa bağımlılığı azaltacağını ve Türkiye’nin havacılık alanındaki teknolojik gelişimine katkı sağlayacağını söyledi.

MGR, Birincil ve İkincil Radar Sistemlerinden Oluşuyor

MGR, Devlet Hava Meydanları İşletmesi ve TÜBİTAK iş birliği ile tamamen Türk mühendislerince ve yerli imkanlarla geliştirildi. MGR’nin fikri ve sınai mülkiyet hakları DHMİ’ye ait. MGR, PSR (Birincil Gözetim Radarı) ve SSR Mode-S (İkincil Gözetim Radarı) sistemlerini bünyesinde barındırıyor.

Uraloğlu, Gaziantep’teki radar yerleşkesinin alt yapı kabullerinin 2020 yılı içerisinde tamamlandığını, yerleşke bünyesindeki Birincil Gözetim Radarı sistemine ait kesin kabul çalışmalarının da 2022 yılında gerçekleştirildiğini kaydetti. Uraloğlu, “Bu çalışmalar kapsamında sistemin performans değerlendirilmesi yapıldı ve istenen tüm kriter ve gerekliliklerin yerine getirildiğine ilişkin bir dizi test gerçekleştirildi. Yapılan çalışmalarla hem birincil hem ikincil radar sistemi beraber çalışacak aşamaya getirilmiş oldu.” dedi.

Türkiye Genelinde Sıcaklık Artışı Bekleniyor Türkiye Genelinde Sıcaklık Artışı Bekleniyor

MGR, Hava Sahasını 7/24 İzliyor

Uraloğlu, radar menzili birincil gözetim radarı sisteminde 112 kilometre (60NM) ve ikincil gözetim radar sisteminde 370 kilometre (200NM) olan MGR’nin, kontrolü dahilindeki hava sahasını 7 gün 24 saat izleyeceğini vurguladı. Uraloğlu, "Sistemin bir yandan Gaziantep Havalimanı’nın yaklaşma trafiğine hizmet vereceğini diğer yandan da 370 kilometre içinde yer alan saha kontrol (en-route) trafiğini yöneteceğini bildirdi.

Uraloğlu, bir program dahilinde farklı bölgelere de kurulması hedeflenen proje ile 1 milyon kilometrekarelik Türkiye hava sahasının tamamının yerli imkanlarla izlenebileceğini belirtti. Uraloğlu, “MGR, 1 milyon kilometrekarelik Türk hava sahasında yaklaşma ve saha kontrol hizmetlerinde kullanılmak üzere tasarlandı. Hava araçlarının tespiti ve takibi için gerekli tüm fonksiyonları sağlıyor. Tamamen yerli imkanlarla geliştirildi.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (İLKHA)