Türkiye'nin insansız hava aracı Akıncı, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bulunmasında kritik bir rol oynayarak dünya basınında büyük yankı uyandırdı.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsünden Dr. M. Nazmul Islam, Türk İHA'sı Akıncı'nın İran'daki bu önemli misyonunu AA Analiz için kaleme aldı. Dr. Islam, Türkiye'nin insansız hava araçlarının, Ukrayna'dan Azerbaycan'a, Somali'den Bangladeş'e kadar birçok ülkede yumuşak güç olarak nasıl kullanıldığını vurguladı.

Türk Akıncı İHA'sı, İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopterin düşmesinin ardından başlatılan arama-kurtarma faaliyetlerinde önemli bir rol oynadı. İran hükümetinin talebi üzerine Türkiye, hızlı bir şekilde harekete geçerek Akıncı'yı bölgeye gönderdi. İHA, Batman'dan havalanarak helikopterin düştüğü bölgeyi tespit etti ve İranlı yetkililere bilgi verdi.

Türkiye, askeri varlıklarını sadece savunma amaçlı değil, aynı zamanda insani ve diplomatik amaçlarla da kullanarak yumuşak güç stratejisini genişletiyor.

Akıncı İHA'nın İran'daki arama-kurtarma görevi, bu stratejinin bir parçası olarak Türkiye'nin uluslararası alanda nasıl bir aktör olduğunu gözler önüne serdi. İHA'nın görev sırasında Türk kamu haber ajansı Anadolu'nun canlı yayın yapması, olayın uluslararası topluma anlık olarak iletilmesini sağladı ve Türkiye'nin bu alandaki etkinliğini gösterdi.

DAVA Partisinin Avrupa Parlamentosuna Girmesi Ne Anlama Geliyor? DAVA Partisinin Avrupa Parlamentosuna Girmesi Ne Anlama Geliyor?

Kayda değer bir örnek olarak, Türk insansız hava araçları insani yardım çabalarının güçlü bir sembolü olarak ortaya çıkmış ve etkilerini savaş alanının ötesine, sanal alemlere ve şiir ve şarkı gibi kültürel ifadelere kadar genişletmiştir. Bu durum kısa bir süre önce Bayraktar insansız hava aracını öven sözleriyle uluslararası tanınırlık kazanan bir Ukrayna şarkısıyla örneklendi: “İşgalciler Ukrayna'da yepyeni üniformalar ve askeri araçlarla bize geldiler, ama envanterleri eriyip çeliğe dönüştü... Bayraktar!”.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı