Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu olan Türksat 6A, bu gece 00.20'de ABD'nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi'nden Space X firmasının roketiyle uzaya fırlatılacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, fırlatma işlemlerinin sorunsuz devam ettiğini belirtti.

Dünya genelinde bilgisayar yazılım sistemlerinde sorun yaşanıyor Dünya genelinde bilgisayar yazılım sistemlerinde sorun yaşanıyor

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, fırlatma sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir video mesaj yayınlaması bekleniyor. Ayrıca, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Kennedy Uzay Merkezi'nden canlı bağlantı kurarak bu tarihi anı Türkiye'ye aktaracak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Fırlatmanın ardından kimyasal itki sistemi ile yola çıkacak olan uydumuz, 35 bin 786 kilometre uzaklıkta 42 derece doğu boylamındaki kalıcı yörüngesine ulaşacak. Burada yörünge testlerine başlamayı planlıyoruz. Yaklaşık 1 ay sürecek testlerin ardından uydumuzu teslim alacağız ve faaliyete geçireceğiz."

Türksat 6A'nın Türkiye'nin en önemli AR-GE projelerinden olduğunu ve Türk mühendislerin yoğun çalışmalarının sonucunda yüzde 80'in üzerinde yerlilik oranıyla üretildiğini bildiren Uraloğlu, "Uydumuz, TV yayıncılığı başta olmak üzere, haberleşme hizmetleri ve geniş kapsama alanı ile Türkiye'nin uydu haberleşme ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Ayrıca, mevcut uyduların hizmet vermediği Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya'nın da kapsama alanına girecek, 5 milyar insana hizmet verilecek." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı