Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A, Türkiye saatiyle 02.30’da ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu'ndan uzaya fırlatıldı. Fırlatma operasyonuna Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok ve diğer yetkililer katıldı.

Türk mühendisleri tarafından geliştirilen ilk yerli ve milli uydu Türksat 6A, Türkiye saatiyle 02.30'da Space X firmasına ait Falcon 9 roketiyle Fırlatma Kompleksi 40'tan uzaya gönderildi.

Dünya genelinde bilgisayar yazılım sistemlerinde sorun yaşanıyor Dünya genelinde bilgisayar yazılım sistemlerinde sorun yaşanıyor

Olumsuz hava koşulları nedeniyle birkaç kez ertelenen fırlatma operasyonu gecikmeli yapıldı.

Türksat 6A, 42 derece doğu boylamındaki yörüngesinde hizmet verecek. Uydunun faaliyete geçmesiyle Türkiye, kendi haberleşme uydularıyla dünya nüfusunun yüzde 65’ine ulaşabilir hale gelecek. Bu geniş kapsama alanı, Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya’yı da içerecek.

Türksat 6A, 8,4 kilovat güce sahip ve 4 bin 229 kilogram ağırlığında. Uydunun ihtiyaç duyduğu enerji, güneş panelleri tarafından sağlanacak. 20 adet Ku Band aktarıcısıyla hizmet verecek.

Türksat 6A, yüzde 80’in üzerindeki yerlilik oranıyla Ankara’da TUSAŞ’taki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nde (USET) Türk mühendisleri tarafından üretildi. Proje, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türksat, TÜBİTAK UZAY, ASELSAN, TUSAŞ ve CTECH firmalarının iş birliğiyle gerçekleştirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türksat 6A’nın uzaya fırlatılmasının tarihi bir an olduğunu belirterek, Türk milletinin büyük projeleri gerçekleştirme yolunda yeni adımlar atmaya devam edeceğini vurguladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ise, , "Yeni uyduları da inşallah Türksat 6A'nın arkasından göndereceğiz. Emek veren bütün kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Gerçekten güzel bir an. Bunu bütün milletimizle paylaşmanın gururunu yaşıyoruz." ifadesini kullandı.
 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı