Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türksat 6A'nın uzaya gönderilmesi sürecine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Uraloğlu, yazılı açıklamasında, Türkiye'nin yerli ve milli uydusu Türksat 6A'nın son testlerinin ABD'nin Florida eyaletindeki SpaceX Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'nda devam ettiğini belirtti.

Yapay Zeka Çin'de Lider, En İyi Entegrasyon ise ABD'de Gerçekleşiyor Yapay Zeka Çin'de Lider, En İyi Entegrasyon ise ABD'de Gerçekleşiyor

4 Haziran gecesi Antonov An-124 tipi uçakla Türkiye'den yola çıkan Türksat 6A, 19 saatlik bir yolculuğun ardından Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'na ulaştı. Burada, uydunun son testlerinin yapıldığını ifade eden Uraloğlu, artık gün sayıldığını belirterek, "ABD'ye nakli sonrası devam eden standart testlerin tamamlanmasının ardından temmuz ayının ikinci haftasında yerli ve milli gururumuz Türksat 6A'yı, Falcon-9 roketiyle uzaydaki konumuna göndereceğiz. Yüzde 81'in üzerinde yerlilik oranıyla geliştirilen uydumuz, 15 yılı aşkın süre boyunca hizmet edecek." dedi.

Uraloğlu, Türksat 6A'nın üretim süreci sonrasında 400'e yakın çevresel ve fonksiyonel testi başarıyla tamamladığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Türksat 6A, SpaceX Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'na yaklaşık 4 saat süren indirme işleminin ardından hangarındaki yerini aldı. Burada da seyahat sonrası testler gerçekleştiriliyor. Uydunun uzaya gönderilmesinin ardından yaklaşık 10 gün sürecek yolculuk başlayacak. Uydu, yörüngesine ulaştıktan sonra da yörünge testlerine başlaması planlanıyor. Testlerin ardından Türksat tarafından yörüngede teslim alınacak uyduyu faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Faaliyete geçmesiyle Türksat 6A ile Türksat'ın hizmet verdiği kapsama alanı Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya'yı kapsayacak şekilde genişleyecek. Böylece Türksat 6A ile Türkiye'nin uydularının ulaştığı nüfus, 3,5 milyardan 5 milyarın üzerine çıkacak."

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı