Türksat, acil durum müdahale ekiplerinin iletişim altyapısını güçlendirmek için önemli bir çalışma yaptı. Türksat tarafından kurulan uydu antenlerinin sayısı 3 bin 272’ye ulaştı. Bu antenler sayesinde, AFAD, Türk Kızılayı, Jandarma Genel Komutanlığı, TRT, Meteoroloji Genel Müdürlüğü gibi kurumlar, Türksat uydularına doğrudan bağlanarak iletişimlerini sağlayabiliyor.

Türksat uyduları iletişimi kesintisiz sağlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türksat uydularının sağladığı doğrudan bağlantı imkanıyla acil durum müdahale ekiplerinin iletişim altyapısının güçlendirildiğini duyurdu. Bakan Uraloğlu, Türksat uydularının afet durumlarında iletişimin kesilmesinin önüne geçtiğini belirtti.

Acil durum ekipleri VSAT antenleri ile donatıldı

Bakan Uraloğlu, ilgili kurumlarla Türksat arasında yapılan mutabakat ile acil durum müdahale ekipleri, araçları ve kurumları VSAT antenleri ile donatıldığını bildirdi. VSAT antenleri, küçük çaplı uydu terminalleri olarak tanımlanıyor. Bu antenler, 100 megabite kadar internet erişimi de sağlıyor.

Tekstil Fabrikasında Çıkan Yangın Kontrol Altına Alındı Tekstil Fabrikasında Çıkan Yangın Kontrol Altına Alındı

Sahil Güvenlik, Meteoroloji ve TRT de güçlendirildi

Bakan Uraloğlu, ayrıca, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve TRT gibi kurumlara da VSAT anteni kurulumu yapıldığını açıkladı. Böylece, bu kurumların da iletişimdeki güvenliği artırıldı. Türksat tarafından kurulan uydu anteni sayısının 3 bin 272’ye ulaşması, Türkiye’nin acil durum yönetimine katkı sağlayacak önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: AA