T3 vakfı ile imzalanan anlaşma ile 2018 yılında TEKNOFEST organizasyonuna bağlanan Türksat'ın 2016 yılında düzenlediği model uydu yarışmasının süreci başladı.

Yarışma, üniversite öğrencilerine düşük bütçeli bir uydu projesinde gerçek dünya deneyimi kazanma fırsatı veriyor. Uydu projelerinin tasarım, üretim ve fırlatma sonrası değerlendirme dahil tüm aşamalarını kapsayan yarışmada katılımcılar, telemetri ve iletişim gereksinimlerini karşılayan, otonom yapı sağlayan ve multidisipliner olarak çalışan küçük bir uydu geliştirip üretiyor. Bu sayede katılımcılar uydunun tüm süreçlerini öğrenmektedir.

Uzay teknolojilerinin milli üretiminin de teşvik edildiği yarışma, öğrencilere diğer üniversitelerden gelen ekiplerle deneyimlerini paylaşma ve alanda faaliyet gösteren kurum, şirket, uzman ve mühendislerle iletişim kurma fırsatı sunuyor. Yarışmada ayrıca Türkiye'de uzay teknolojisi konusunda insan kaynağının yetiştirilmesi de amaçlanıyor.

Boeing'in Starliner Mekiği ve NASA Astronotlarının Dönüşü Dördüncü Kez Ertelendi Boeing'in Starliner Mekiği ve NASA Astronotlarının Dönüşü Dördüncü Kez Ertelendi

2016 yılında  3 takım ve 18 kişiyle başlayan yarışma, bu yıl proje planı ve organizasyon şeması, ilk proje incelemesi ve kritik proje raporları, yeterlilik değerlendirme aşaması, uçuş yeterlilik yönetimi ve roket uçuşu aşamalarından oluşuyor. Kazanan takım, uçuş sonrası inceleme raporuna göre belirlenecek.

Yarışma tasarımlarının değerlendirme raporlarının sunumları 21-28'de sona erecek ve projenin kritik değerlendirme raporunun 28.6.2019 tarihinde gönderilmesi. Son etapta yarışan takımlar 17-19. sıraya kadar yükselebilirler. Temmuz'a kadar düzenlenecek yeterlilik inceleme aşamalarının tanıtılmasından sonra.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı