Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye’nin millî insansız hava araçlarının (İHA) Türksat uyduları üzerinden kontrol edildiğini ve dışarıdan müdahale edilmesinin mümkün olmadığını açıkladı. Bakan Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, İHA’ların Türksat sayesinde güvenle uçtuğunu ve genişletilmiş menzil ve kapsama alanı ile kesintisiz haberleşebildiğini belirtti.

İHA’lar gelişen teknoloji ile daha fazla alanda kullanılıyor

Bakan Uraloğlu, İHA’ların başlarda sadece askerî ve gözetleme amaçlı kullanıldığını ancak son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte mühendislik uygulamalarında, bilimsel çalışmalarda ve sivil alanda da kendine yer bulmaya başladığını ifade etti. Türkiye’de üretilen yerli ve millî İHA’ların yanı sıra uydu haberleşme kabiliyetine ihtiyaç duyan tüm İHA’ların kontrolünün artık Türksat uyduları üzerinden sağlandığını bildiren Uraloğlu, şöyle konuştu:

“Uydu iletişimi, İHA operasyonlarında oyunun kurallarını değiştiren bir unsur olarak ortaya çıkıyor. Özellikle yurt dışında görev yapan İHA’ların kontrolü Türksat uyduları ile daha güvenli hâle geldi. Uydu iletişimi, veri iletimi için güvenli ve şifreli kanallar sağlayarak, yetkisiz erişim veya müdahale riskini en aza indiriyor. Türksat uyduları ile İHA’larımız dünyanın her yerinde güvenle uçabilecek.”

Türksat 5B uydu data kapasitesini 17 kat artırdı

Uraloğlu, beşinci nesil haberleşme uydusu Türksat 5B’nin hizmete girmesinin ardından Türkiye’nin uydu data kapasitesinin 17 katın üzerinde arttığını anımsattı. Türksat’ın bölgedeki güçlü uydu altyapısına sahip operatörlerden biri hâline geldiğinin altını çizen Uraloğlu, şunları kaydetti:

Türk Telekom ve Nokia, 6G İçin Güçlerini Birleştirdi Türk Telekom ve Nokia, 6G İçin Güçlerini Birleştirdi

“Gelişen teknoloji ile Türksat uydularının kullanım alanları da önemli oranda arttı. Türksat uyduları İHA operasyonları için genişletilmiş menzil ve kapsama alanı sağlıyor. Daha önce kullanılan LOS (Line of Sight) denen veya sınırlı karasal ağlara dayanan geleneksel iletişim yöntemlerinden farklı olarak, uydu iletişimi; uzak ve erişilemeyen alanlarda bile kesintisiz haberleşme imkânı veriyor. Türksat uydularının geniş kapsama alanları sayesinde zorlu arazilerde ve sınır ötesinde İHA görevleri kolaylaşıyor.”

Türksat uyduları İHA’ların veri, ses ve görüntü aktarımını sağlıyor

Türksat uydularının insansız hava araçlarımızın Avrupa, Asya, Orta Doğu ve Afrika gibi bölgelerde faaliyet gösterme yeteneklerini geliştirdiğini de aktaran Uraloğlu, şöyle devam etti:

“Uydularımız, kesintisiz ve güvenilir operasyonel faaliyetlerin verimli bir şekilde gerçekleştirilmesine imkân sağlıyor. İHA’larımız Türksat uyduları aracılığı ile geniş frekans bandından yararlanarak; yüksek hızlı veri, ses ve görüntü aktarımı yapabiliyor.”

Kaynak: (İLKHA)