Trafikte can ve mal güvenliğinin korunabilmesi, olası kazaların engellenmesi ve diğer olumsuzlukların önüne geçilmesi için birçok trafik kuralı ve uygulama hayata geçirilmiştir. Bu kapsamda milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren bir uygulama da araç muayenesidir. Yasalara göre motorlu araçların her biri belirli periyotlarda TÜVTÜRK tarafından muayene edilmelidir.

Muayene uygulamaları ile güvenli bir yolculuğun sürdürülebilmesini amaçlayan yetkililer, son olarak yeni dönem uygulamaları ile gündeme geldi. Araç muayenelerinden sorumlu olan TÜVTÜRK, hayata geçirdiği yeni uygulamanın detaylarını paylaştı. Ayrıca geçtiğimiz hafta Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan yeniden değerleme oranı doğrultusunda 2024 yılı araç muayene ücreti de belli oldu. İşte milyonları ilgilendiren araç muayene gelişmelerine dair detaylar…

ARAÇ MUAYENELERİNDE RANDEVU ZORUNLULUĞU

Aralık Ayı Kira Artış Oranı Belli Oldu Aralık Ayı Kira Artış Oranı Belli Oldu

1070313538_0_0_865_486_1400x0_80_0_0_aeb35a50206655ec45eeaf6b4ef21f5f

Yeni döneme hazırlık yapan TÜVTÜRK, milyonları yakından ilgilendiren bir karara imza attı. Kuruluş tarafından yapılan açıklamada araç muayeneleri için randevu oluşturmak zorunlu olacak. Araç sahipleri randevuları yoksa muayene işlemlerine tabi tutulmayacak.

TÜVTÜRK araç muayene randevuları kuruluşun internet sitesi üzerinden veyahut da bulundukları bölgelerde yer alan gezici istasyonlar aracılığı ile oluşturulabilecek.

2024 YILINDA ZAMLANACAK

Türkiye İstatistik Kurumu geçtiğimiz hafta ekim ayı enflasyon verilerini açıklamıştı. Ekim ayı enflasyonunu yüzde 3,43 olarak açıklayan kamu kurumu, yeniden değerleme oranını ise yüzde 58,46 olarak bildirmişti. Bu bildirimin ardından ilgili orana bağlı olarak hesaplanacak olan yeni dönem ödeme kalemleri uzmanlar tarafından paylaşılmaya başlandı. Yeniden değerleme oranının araç muayene ücretini de direkt olarak etkileyeceğini ifade eden Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, konuya ilişkin ayrıntıları aktardı. 

Uzman Bingöl tarafından yapılan açıklamaya göre yüzde 58,46’lık yeniden değerleme oranının uygulanması durumunda 2024 yılında araç muayene ücreti 1.149,60 TL’den 1.821,66 TL’ye yükselecek. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilgili oran üzerinde yüzde 50’ye kadar indirim ve artırım yetkisi bulunuyor. Dolayısı ile yetkinin hangi doğrultuda kullanılacağı, 2024 araç muayene ücretinin de netleşmesini sağlayacak.

Kaynak: Haber Merkezi