Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Tarım Bağ-Kur ve diğer meslek gruplarından emekli olan çiftçilerin, emekli olduklarında tarım arazilerini ve hayvanlarını satmadan üretime devam ettiklerini belirterek, "Emekli çiftçilerimiz 5 bin lira ikramiyeden mahrum edilmemelidir" dedi.

Bayraktar, yazılı bir açıklamada, 7464 sayılı kanunla emekli olanlara bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira ikramiye verilmesinin hükme bağlandığını hatırlattı.

Emekli Çiftçilerin Üretimdeki Rolü ve İkramiye Talepleri

Ancak, bu düzenlemeye göre, emekli maaşı bağlananların herhangi bir iş yerinde ya da kendi nam ve hesabına çalışmaya devam edenlerin bu ödemeden yararlanamayacağına dikkat çeken Bayraktar, "Ülkemizde tarım sektöründe çalışan çiftçilerimizin yaş ortalaması 58'dir. Tarım sektöründe çalışanların büyük bir çoğunluğu emeklidir. Emekli çiftçilerimiz 5 bin lira ikramiyeden mahrum edilmemelidir" şeklinde konuştu.

Bayraktar, Tarım Bağ-Kur ve diğer meslek gruplarından emekli olan çiftçilerin emekli olduklarında tarım arazilerini ve hayvanlarını satmadıklarını vurgulayarak, "Emekli olan çiftçilerimiz genellikle en düşük emekli maaşıyla ayakta durmaya çalışırken, aynı zamanda arazilerini ekip işleterek ek kazanç sağlamaya çalışıyor. Çiftçilerimiz, 7464 sayılı Kanun kapsamında verilecek olan 5 bin lirayı almaya hak kazanmayı bekliyor" şeklinde değerlendirmede bulundu.

Brent petrolün varili 83 dolar seviyesinde Brent petrolün varili 83 dolar seviyesinde

 TZOB, Tarım Sektöründe Çiftçilerin Gelirlerinin Artırılmasını İstiyor

Tarım sektörünün yapısal sorunları, fiyat artışları ve doğal afetlerin çiftçilerin üretim maliyetlerini artırdığını belirten Bayraktar, yine de tarımın gayri safi yurt içi hasıla içindeki payının %6,5 olduğuna dikkat çekti. Ayrıca, geçen yıl tarım sektörünün 4,6 milyon kişiye istihdam sağladığını ve 29,8 milyar dolarlık ihracat ile 6,6 milyar dolarlık dış ticaret fazlası verdiğini belirtti. Ancak, çiftçilerin Türkiye ortalamasının üçte biri oranında kişi başı gelir elde ettiğine dikkat çekerek, çiftçilerin gelirinin artırılması ve desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: MEHMET TAHİR TANRIKULU